Opravdu šípky léčí cévy a paradontózu?

V prvním herbáři se šípky objevily v 11. století. A od té doby je tento zdánlivě planý keř doslova modlou pro všechny, kteří v přírodě shání cenné plody plné vitamínů. Pomiňme to, že jde o nepřekonatelný preventivní i léčivý preparát na chřipky a nachlazení. Šípky v sobě ukrývají i další tajemství. Pojďme je teď společně poodhalit.

Plody růže šípkové obsahují obrovské množství vitamínu C

Už naši předkové dobře znali léčivé účinky šípků. A možná, že i vy sami jste je ještě povinně sbírali do školy. Šípky jsou ale v módě pořád, i když se teď o nich už tolik nemluví. Vše na nachlazení a chřipku, co je možné dostat v lékárně (kde za to ovšem tučně zaplatíte), nabízí už několik těchto červených kuželovitých plodů.

Přírodní lékárna

Jsou všude kolem nás a jsou ochotni nám pomáhat. Naši předkové z šípků dělali čaj, marmeládu, nejrůznější pasty nebo víno a spoustu si jich usušili do zásoby. A věděli moc dobře proč! Šípky jsou totiž jednou z nejlepších prevencí proti nachlazení a infekcím. Zlepšují zásobování tělesných buněk kyslíkem, zpevňují cévy a pomáhají při bolestech žil a křečových žilách, příznivě ovlivňují některé enzymatické pochody, pečují o nervy a zlepšují schopnost soustředění. Stimulují libido a zvyšují potenci, mají také účinky močopudné a potopudné pomáhají při zánětech močového měchýře i ledvin. Růže šípková je také bezkonkurenční na špatně se hojící rány, napomáhá bezproblémovému srůstu kostí při zlomeninách, zlepšuje funkci mozku a urychluje látkovou výměnu v organismu. Kombinace vápníku, rutinu a vitamínu C dělá z šípků lék proti paradontóze a onemocnění dásní.

Nejen plody pomáhají

Jedinečné jsou šípky pro všechny, kteří trpí na záněty močového ústrojí, případně mají problém s ledvinami. Plody šípku totiž dokážou vyplavovat ledvinový písek a pozvolna narušovat močové kameny. Ty se pak vyloučí přirozenou cestou – močí. Ještě lepší jsou ale na tyto problémy tzv. šípkové hálky. Což jsou v podstatě hnědočervené chlupaté chomáčky, které už na první pohled nevypadají jako nic přirozeného. Jsou totiž způsobeny cizím organismem – žlabatkou růžovou. Jde o hmyz, který je „vytváří“ jako potravu pro své larvy. Jde o opravdu mimořádný produkt, ze kterého se vyrábí tinktura. Ta nejenže posiluje organismus, ale efektivně pečuje o zdraví našeho močového ústrojí.

Mimo tento účinek pomáhají šípky na cévy i vlásečnice. Tento exkluzivní léčivý účinek má na svědomí kombinace tří obsažených látek – vápníku, rutinu a vitamínu C. Léčí tak onemocnění žil, paradentózu i krvácení dásní. Cévy zpevňují a pomáhají při bolestech žil. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet alespoň tříměsíční léčbu šípky v případě, že máte dlouhodobé potíže s křečovými žilami nebo hemoroidy.

Likér z šípků je lahůdkou i dobrou prevencí proti nemocem z nachlazení

Šípková vitamínová bomba pro dospělé

Nachystejte si měkké plody. Ty rozdrťte, dejte do nádoby a zalijte kvalitní pálenkou v poměru 1:1. Promíchejte a nechte stát asi 3-4 týdny, občas protřepejte. Po uplynutí této doby směs přeceďte a drť vymačkejte. Plňte do sklenic a před každým použitím opět protřeste a promíchejte. Ráno a večer si dejte jednu polévkovou lžíci.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *